Ahogy azt az előző részben ígértem, most a szüretelésről lesz szó. A paprikákról színük alapján tudjuk legkönnyebben eldönteni, hogy már érettek-e (feltéve, hogy nem zöld fajtáink vannak, mert az megnehezíti a dolgunkat). A növekedő, - éretlenül még zöld - paprikák egyszer csak elkezdenek sárgulni, majd pirosodni, általában foltokban és nem egyszerre az egész termés.
Mivel a paprikák eleve különböző időpontokban kezdenek növekedni, így érésük is egymástól függetlenül történik, ezért aztán a szüretelés nem egy alkalom, hanem folyamatosan szedegetjük a már érett darabokat. Ez volt az első nagy, beérett példány, amit leszedtem (08.05.-én):
Ez a világ egyik legerősebb chilije, így a kóstoláskor nem voltam egészen nyugodt. De mivel elég sok chilit ettem már és egy alkalommal még kapszaicin kivonatból készített szószt is, ezért tudtam, hogy bármilyen erősségű paprika elviselhető, még ha fájdalmas is.
Az íze fantasztikus, intenzív, az ereje pedig nagyon hamar és nagyon agresszíven jelentkezik. Egyáltalán nem ehetetlen, ha sokat tapasztalt vagy a chilik terén, de fájdalmas.
Ennél nagyobbak nem teremtek nálam, a többi valószínűleg maximum ekkora lesz, de többségükben kisebbek. Az érés most is (08.20) folyamatos és még el fog tartani egy darabig, mert van még sok teljesen zöld példány is. A bokrok most így néznek ki:
Ez pedig a mai szüretelés eredménye:
Végül néhány szó a kártevőkről: Pár hete megtámadták az egyik bokrot a bogarak. Nem tudnám megmondani a fajtájukat, de úgy néztek ki, mint a sima poloskák, csak 1-2mm-es méretben. Az egyik levélen megtaláltam az óvódájukat is, azt a levelet egyben levágtam. A bogarakat pedig egyesével szedegettem le a levelekről. A kézi irtás hatékony volt, nem jöttek vissza azóta sem. Vegyszerre tehát nem volt szükség. Sajnos képek nem készültek a jövevényekről. Ma viszont azt vettem észre, hogy ugyanezen a bokron miniatűr katicákhoz hasonló, csak más színű bogarak jelentek meg:
Ők is egyesével lettek eltávolítva, meglátjuk, visszatérnek-e. Látható kárt szerencsére egyikük sem okozott.
A következő részben a szárításról / tartósításról lesz szó.